مجلس قوانین مورد نیاز نقش بسیج در امداد و نجات ملی را تصویب کند

سردار سپهر:
مجلس قوانین مورد نیاز نقش بسیج در امداد و نجات ملی را تصویب کند
چهارشنبه, 01/28/1398 - 13:23
جانشین سازمان بسیج مستضعفین گفت: از نمایندگان مجلس انتظار داریم که قوانین مورد نیاز نقش آفرینی بسیج را در امداد و نجات ملی تصویب کند چرا که این طرح را در سال 97 به صحن مجلس بردیم اما اجازه طرح ندادند.
مجلس قوانین مورد نیاز نقش بسیج در امداد و نجات ملی را تصویب کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج؛ سردار محمدحسین سپهر در حاشیه سفر به مازندران و در بازدید از مناطق سیل زده شهرستان سیمرغ اظهار کرد: فضای مجازی بسیج در این حادثه بزرگ سیل در 24 استان کشور در زمینه اطلاع رسانی، هم افزایی، هم‌پوشانی برای عمل جهادی و انقلابی بسیجیان برای جذب حمایت‌های مردمی برای ارشاد مسئولان و رفع کوتاهی‌های مسئولان حاکمیتی، نقش بزرگی ایفا کرد.

 

وی تصریح کرد: نقش فضای مجازی بسیج در انتقادهای سازنده، مطالبه‌گری به نفع مردم و به نفع آسیب دیدگان و کمک به آنان مطلوب و موثر بود. برای اطلاع رسانی دستورات و فرامین دستگاه‌های حاکمیتی در شرایط بحرانی که نیاز به تخلیه و جا به جایی و کمک مردمی بود ما به نقش، اهمیت و کارکرد مهم این فضا در این حادثه بزرگ بیشتر پی بردیم.

 

جانشین سازمان بسیج مستضعفین متذکر شد: به نظر می‌رسد که ما وظیفه تجهیز، تکمیل، تقویت و حمایت‌های همه جانبه بیشتری را به این فضا باید داشته باشیم.

 

مسئول برنامه‌ریزی بسیج بیان کرد: ما در سال‌جاری بنا داریم تا نسبت به بازنگری برنامه‌های فضای مجازی و حمایت‌های همه جانبه اقدامات سازنده‌ای داشته باشیم و توسعه و تقویت فضای مجازی برای زیر ساخت فعالیت‌های سازندگی، اجتماعی و فرهنگی بسیج ضروری است.

 

سردار سپهر به یکی دیگر از نقش‌های فضای مجازی بسیج در این حادثه اشاره کرد و گفت: یکی از این نقش‌ها، تولید امید و نشاط، و تولید یک روحیه مقاومت و ایستادگی بود تا این اطمینان را به مردم آسیب دیده بدهد که همه اقشار مردم هرچند با اعتقادات دینی، فرهنگی و اجتماعی متفاوت اما همدل با آنها در کنارشان هستند.

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص مشکل به وجود آمده در صدا و سیما در راستای اطلاع رسانی شماره حساب سازمان بسیج برای جذب کمک‌های مردمی، بیان کرد: براساس دستورات و اساسنامه سازمان بسیج، سال‌ها است که بسیج وظیفه جمع‌آوری و هدایت کمک‌های مردمی را به نفع مردم و شرایط بحرانی بر عهده دارد و دادستان کل نیز به صورت مکتوب این امر را به صدا و سیما اطلاع رسانی کرد، اما متاسفانه کوتاهی از سوی صدا و سیما رخ داد و با تاخیر زیادی به وظیفه خود عمل کردند و ما در هر حال از آن‌ها برای جبران این تاخیر و اطلاع رسانی تشکر می‌کنیم.

 

جانشین سازمان بسیج مستضعفین گفت: این مجموعه نه در این حادثه اخیر بلکه در طول سالهای گذشته هر آنچه که در بحث خدمت رسانی در عرصه‌های سازندگی انجام داده است، بالای 60 درصد منابع خدمت رسانی از منابع خیران و مردم بوده است و ساز و کاری در پیش است تا این مشکل برای همیشه حل شود.

 

وی در پاسخ به این سوال که انتظار شما از دولت برای کمک به مردم سیل‌زده چیست؛ گفت: بسیج یک ظرفیت بزرگ ملی است و در تمام بحران‌های مختلف اولین نهادی است که در صحنه حاضر می‌شود؛ ما این ظرفیت را داریم که از دو هزار گردان بیت‌المقدسی که در بسیج داریم، 500 گردان آن، به تجهیز، آموزش و توانمند شدن در امر امداد و نجات و کمک به آسیب دیدگان اختصاص یابد که این امر پذیرفته شد.

 

سردار سپهر با بیان اینکه ما از دولت انتظار داریم که به سرعت این گردان‌های ما را تجهیز کند؛ افزود: ما 500 شهر مهم داریم که هر شهر یک گردان بیت المقدس آماده و آموزش دیده و با تجهیزات مقدماتی برای یاری رسانی در اسرع زمان داریم.

 

وی در ادامه تصریح کرد: از نمایندگان مجلس نیز انتظار داریم که قوانین مورد نیاز نقش آفرینی بسیج را در امداد و نجات ملی تصویب کند. این طرح را که در سال 97 به صحن مجلس بردیم اما متاسفانه اجازه طرح ندادند و ما پیش‌بینی‌های حوادث را داشتیم و توقع داریم که نمایندگان حمایت کنند تا بسیج که یک ظرفیت ملی، جهادی و انقلابی است،‌ در هر حادثه‌ای اگر امکانات اولیه به ما بدهند آمادگی این را داریم که در هر شرایط بحران، پای کار باشیم و به یاری دولت بیاییم و جلوی آسیب‌های بزرگ را بگیریم.

 

جانشین سازمان بسیج مستضعفین در پاسخ به این سوال که به نظر شما، آرامش چه زمانی به مناطق سیل‌زده بر می‌گردد؛ گفت: آرامش زمانی به مردم مناطق سیل زده بر می‌گردد که مسئولانی که تعهدات خود را اعلام کردند، سریع عملیاتی کنند، اما اینکه ما بگوییم به سرعت چند ماهه، همه مشکلات حل می‌شود، همه زیر ساخت‌ها بازسازی می‌شود، همه واحدهای مسکونی آسیب دیده، ساخته می‌شود ممکن نیست اما همین که مردم یقین پیدا کنند که اولا تعهدات مسئولان اجرایی می‌شود، دوم حضور مسئولین در مناطق و ارتباط گیری با مردم و سوم جذب و تداوم حمایت مردمی در اطمینان بخشی و امید مردم نقش موثری دارد.

 

مسئول برنامه‌ریزی بسیج اعلام کرد: ما در بسیج قول دادیم تا پایان کار در کنار مردم ایستاده‌ایم و به آن‌ها خدمت می‌کنیم.

 

سردار سپهر در پاسخ به این سوال که آیا آمار کلی از خسارات سیل در استان‌ها دارید یا خیر، اظهار کرد: آمار دقیقی تا کنون احصا نشده است اما برآوردها نشان می‌دهد که حدود 20 هزار واحد مسکونی تخریب شده یا غیر قابل استفاده داریم و حدود 16 الی 17 هزار واحد مسکونی تخریبی از 10 تا 60 درصد در کشور داریم. البته زیرساخت‌ها، جاده‌ها و پل‌ها هم جزو آسیب‌های جدی است که به نظر می‌رسد از نظر ریالی، بین 30 تا 35 هزار میلیارد تومان خسارت در بخش مسکن، اراضی کشاورزی، راه‌ها، پل‌ها، زیر ساخت‌ها و دام‌های تلف شده به کشور وارد شده باشد.

 

منبع: بلاغ مازندران

 

منبع: بلاغ مازندران

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.