ضرورت تخصصي شدن اردوهاي جهادي

در گفتگو با دو فعال اردوهاي جهادي عنوان شد :
ضرورت تخصصي شدن اردوهاي جهادي
پنجشنبه 1389/07/01 - 14:43
اردوهاي جهادي فرصتي براي گذشتن از « من » جهت رسيدن به « ما » است . دراين اردوها جوانان دانشجو با تأسي و الگوگيري از جهاد سازندگي در اوايل انقلاب به مناطق دور افتاده و محروم استان هاي كشورمان سفر مي كنند تا دريك مدت نسبتاً كوتاهي ، اقدامات بزرگي از خود براي رفاه مردم انجام بدهند . به همين علت گروه هاي جهادي متعددي درحال شكل گيري دردانشگاه هاي مختلف كشور وحتي پايگاه هاي بسيج شهري و دانش آموزي هستند . نظر به اهميت موضوع ، گفتگويي را با دو نفر از فعالان اردوهاي جهادي يعني « نيازمند » از دانشگاه آزاد اسلامي مركز و « حمزه » از دانشگاه شهيد عباسپور انجام داده ايم كه بخشي از اين گفتگو در ادامه آمده است .
*جلوگيري از نهادي شدن اردوهاي جهادي
حمزه : اردوهاي جهادي به نظرم بايد به سمت تخصصي شدن برود . يعني بسيج دانشجويي بيايد در كنار كار جهادي عمومي كه انجام مي دهد ، يك كار تخصصي هم انجام دهد . زيرا انرژي و استعداد جواني به مقدار زياد در ميان جوانان جهادي وجود دارد . اين رويكرد باعث مي شود تا تأثير فعاليت گروه هاي جهادي بيشتر شود . البته در اين ميان نهادي نشدن و تشكلي ماندن هم خيلي مهم است .
نيازمند : در بحث عمراني سعي كرديم به صورت تخصصي كار كنيم . در اين راه تا كنون از اساتيد دانشگاه هم راهنمايي هاي لازم را گرفته ايم . يعني وقتي مي خواهيم كار عمراني انجام دهيم با برآوردي كه از نوع خاك و آب وهواي منطقه به دست مي آوريم با كمك اساتيددانشگاه ، نوع سازه اي كه مي تواند در آنجا استفاده شود را مشخص مي كنيم . امري كه متأسفانه برخي از گروه هاي جهادي نسبت به آن غفلت مي كنند . البته اين غفلت هم ناشي از عدم آگاهي آنها در خصوص نوع خاك و مصالحي كه مي توان در آنجا بكار برد ، است . به عنوان مثال يكي از گروه هاي جهادي به دليل نا آشنايي با ساخت و ساز ، سازه اي را درست كرده بود كه به علت ايمن و مستحكم نبودن ، آن سازه تخريب شد و با رفتن گروه جهادي ما ، مجدد همان سازه به شيوه اصولي و ايمن بنا شد .
بنابر اين چون كارها تخصصي نيست ، بعضأ وقتي چنين مواردي بوجود مي آيد ، موجب مي شود يك نوع حس بد بيني به عملكرد گروه هاي جهادي بوجود آيد . در نتيجه كار براي فعاليت گروه هاي جهادي مشكل مي شود. پس سازماندهي و تخصصي كردن گروه هاي جهادي بسيار اهميت دارد .
*ارتباط و همكاري گروه هاي جهادي با يكديگر
حمزه : اعضاي گروه جهادي دانشگاه شهيد عباسپور با گروه هاي جهادي دانشگاه علم وصنعت، تهران، سمنان ، شاهرود و شهركرد در ارتباط هستند .
نيازمند : گروه ما از 200 نفر تشكيل شده البته اين تعداد به واسطه ادغام يا همكاري با ساير گروه هاي جهادي است . به عنوان مثال ما با گروه هاي جهادي ناحيه بسيج جماران ، دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي و تعدادي از دانشكده هاي دانشگاه آزاد همكاري و تعامل داريم .
*ادامه فعاليت گروه هاي جهادي
حمزه : اردوي بعدي در منطقه « بازفت » از توابع استان چهار محال و بختياري خواهد بود . در اين منطقه قصد داريم توربين آبي 82 كيلو واتي دانشگاه كه به دليل نداشتن تعدادي قطعه در آزمايشگاه دانشگاه مانده و خاك مي خورد را با كمك اساتيد دانشگاه ، كابردي كنيم تا براي توليد برق از آن درمنطقه استفاده شود . بر اين اساس از آنجايي كه هر خانواده روستايي بطور ميانگين 5/2 كيلو وات در روز برق نياز دارد ، با اين توربين آبي مي توانيم تقريباً 35 خانواده را از نعمت برق برخوردار سازيم . به همين علت به دنبال آن هستيم تا مكان مناسبي را براي نصب اين توربين آبي پيدا كنيم . ( براي توليد برق توسط اين توربين ، آب با هد 5/2 متري كافي است . )
راه اندازي اين توربين علاوه بر توليد برق براي روستاهاي منطقه ، براي دونفر نيز فرصت شغلي مهيا مي كند . زيرا توربين مورد اشاره به دليل آنكه يك اتاقك كنترل دارد ، به وجود دو نفر براي مراقبت ، سرويس و نگهداري آن نيازمنداست . ازسوي ديگر در صورت راه اندازي توربين ، صرفه جويي زيادي از بابت برق رساني به روستاهاي منطقه شاهد خواهيم بود . زيرا اگر براي برق رساني به روستاهاي منطقه بخواهيم از مناطق هم جوار اقدام كنيم به دليل بعد مسافت ، هزينه هاي زيادي به وزارت نيرو تحميل مي شود .
نيازمند : مقصد اردوي بعدي ما فعلاً بصورت قطعي مشخص نشده است زيرا گروه شناسايي ما مناطق محروم ايلام و هرمزگان را در نظر گرفته اند و در همين رابطه اقداماتي را نيز انجام داده اند اما هنوز به قطعيت نرسيده اند . به هر جهت به دليل شروع سال تحصيلي ، ادامه فعاليت گروه ما به طور قطع در تعطيلات عيد نوروز سال 1390 خواهد بود .
*اشتغالزايي
حمزه : در روستاي «دولك» از توابع چهار محال و بختياري زمين هاي بسيارمستعدي براي پرورش ميوه «هلو» وجود داردكه مردم منطقه به دليل مشكل آب رساني نمي توانند بهره لازم را از زمين هاي خود داشته باشند . از اين رو با همكاري دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله (عج) قرار است دانشجويان دانشگاه شهيد عباسپور آب را از پايين روستا به زمين هاي كشاورزان پمپ كنيم . به همين منظور پيش بيني شده آب را با لوله كشي به زمين هاي كشاورزان منتقل كنيم تا زمين هاي كشاورزان براي كشت و پرورش درختان « هلو » آماده شود كه دراين صورت چندين نفر در كنار پرورش اين ميوه در آمدي كسب خواهند كرد . علاوه بر اين اثر ديگر چنين اقدامي رونق گرفتن روستا و جلوگيري از مهاجرت آنها به شهر ها است . البته براي اينكه بعضاً محصول در فصل برداشت روي دست باغدار نماند ، با بخشداري منطقه هماهنگي لازم صورت گرفته تا كشاورزان دغدغه فروش محصول را نداشته باشند . چرا كه بخشداري قبول كرده تا محصول آنها را به صورت تضميني خريداري كند . بدين ترتيب همان گونه كه اشاره شد گروه هاي جهادي دانشگاه شهيد عباسپور وظيفه انتقال آب را عهده دار شده وگروه جهادي دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله (عج) نيز متعهد شده نهال هاي مورد نياز باغداران را خريداري و به محل انتقال دهد . البته ويژگي نهال ها اين است كه در سال دوم و سوم محصول مي دهند . بنابر اين اگر اين همكاري به نتيجه مورد نظر برسد ، دو هزار هكتار از اراضي منطقه زير كشت نهال هاي درخت « هلو » قرار مي گيرد .
نيازمند : در مناطقي كه اردوهاي جهادي تشكيل مي شود در صورتي كه شرايط و نوع فعاليت عمراني اجازه بدهد به موضوع اشتغالزايي نيز توجه ويژه اي خواهيم داشت . به هر جهت يكي از مواردي را كه مي توان به آن اشاره كرد ، كمك به راه اندازي و ساخت كانال پرورش ماهي در يكي از روستاهاي ايلام است كه توسط اعضاي گروه جهادي احداث شد .

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.