امضای تفاهم نامه همکاری سازمان بسیج و وزارت بهداشت

با حضور سردار سلیمانی و دکتر نمکی صورت پذیرفت؛
امضای تفاهم نامه همکاری سازمان بسیج و وزارت بهداشت
یکشنبه 1399/08/11 - 18:10
تفاهم نامه همکاری بین سازمان بسیج مستضعفین و وزارت بهداشت با حضور سردار سلیمانی رییس سازمان بسیج و دکتر نمکی وزیر بهداشت امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج، سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا سلیمانی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با وزارت بهداشت اظهار داشت: در راستای تدبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، بسیج به عنوان تشکیلات مردمی انقلاب و خادم ملت ایران، همواره آمادگی دارد که در هر صحنه ای، دستگاه های اجرایی در مواجهه با چالش ها را همراهی کند و با نقش آفرینی بهنگام، به اندازه و درست نیازهای نظام مقدس جمهوری اسلامی و ملت ایران را تامین کند و پاسخگو باشد. 

 

وی افزود: تجربیات همکاری گرانبهایی بین بسیج و وزارت بهداشت در دوره های گذشته وجود داشته و دکتر نمکی در صحنه مبارزه و ریشه کنی فلج اطفال، نقش و مسئولیت داشته و آن افتخار نصیب همه کسانی که در آن زمان خدمت کرده اند، شده و به نام آنها ثبت شده است. 

 

رییس سازمان بسیج خاطرنشان کرد: از زمان ورود و شیوع ویروس کرونا در کشور، بسیج با نظارت و مدیریت وزیر بهداشت و طبق پروتکل ها و دستورالعمل ها و رعایت دقیق راهبردها، وارد میدان شد و نقش آفرینی مناسبی کرد و به نظرمان رسید که بار دیگر ضمن عرض خداقوت، برای همکاری با وزارت بهداشت اعلام آمادگی کنیم. 

 

سردار سلیمانی ادامه داد: همه ظرفیت های بسیج آماده است تا در سراسر کشور به طور گسترده و با مدیریت وزارت بهداشت و رعایت دقیق پروتکل ها و مرامنامه ها، با هم افزایی و تعامل با تمرکز بر جنبه پیشگیری و تاکید بر قطع زنجیره ویروس کرونا، ایفای نقش کند.

 

وی خاطرنشان کرد: هدف ما از همکاری، هم افزایی و وفاق بیشتر با وزارت بهداشت و با استفاده از ظرفیت پایگاه های بسیج و نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور برای کنترل بیماری کرونا است  و امیدواریم که با هدایت های دکتر نمکی شاهد نقش آفرینی مجدد این دو نهاد در سطح کشور باشیم. 

 

رییس سازمان بسیج یادآور شد: حتما در نقش هایی که اجرای آن بر عهده بسیج گذاشته می شود، تلاش خواهیم کرد که به نحو احسن انجام و از ظرفیت های بسیج و سپاه به خوبی استفاده شود. ملاک عمل ما، مسیری است که وزارت بهداشت مشخص می کند اما آمادگی داریم که به سرعت این همکاری را آغاز کنیم و در یک فرآیند یک ماهه با بکارگیری همه ظرفیت ها، شاهد موفقیت های بیشتری در مدیریت کرونا باشیم. 

 

سردار سلیمانی افزود: بسیج کاملا آمادگی دارد که با تکیه بر تجربیات گذشته و قابلیت های جدیدی که در این مدت به دست آورده ایم، به کمک وزارت بهداشت بیاید. بسیج به عنوان تشکیلات انقلابی با انگیزه زیاد که خادم ملت ایران است، بر اساس تدبیر رهبر معظم انقلاب احساس تکلیف کرده که در کنار وزارت بهداشت قرار گیرد.

دکتر سعید نمکی در حاشیه امضای این تفاهم نامه با بیان این که این طرح با همکاری ما و دوستان مان در سازمان بسیج تدوین شد و از روزهای آینده اجرایی می شود، گفت:  این طرح در مورد اقناع مردم و آموزش همگانی که مورد توجه و تاکید ویژه مقام معظم رهبری بود و نیز در مورد بیماریابی سریع با انجام تست های بیشتر و همچنین در مورد قرنطینه کردن و اعمال قرنطینه درست، طرحی بسیار جامع است.

 

وی افزود: یافتن افرادی که با بیماران کووید19 در تماس بوده اند، کمک به بیماران به ویژه افراد بی بضاعت و نیازمند حمایت که در قرنطینه هستند از موارد همکاری مشترک ما است که با شیوه محله محور، خانواده محور با استفاده از ظرفیت نظام شبکه بهداشتی و درمانی کشور و ظرفیت بسیار ارزشمند بسیج محلات و مساجد اجرایی می شود. 

 

وزیر بهداشت بیان داشت: بحث ارجاع بیماران به مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستانها در صورتی که قابل نگهداری در منزل نبودند و همینطور کمک هایی مانند کپسول اکسیژن برای افرادی که درمنزل نیازمند حمایت هایی از این قبیل هستند و در محل بیمارستانها نیز سازمان بسیج برای رفع نقصان هایی مانند اکسیژن و موارد تجهیزاتی دیگر کنار ما خواهند بود.

 

بسیج در کنار وزارت بهداشت برای نظارت های عالیه در جهت راستی آزمایی سایر نظارت ها

 

دکتر نمکی تاکید کرد: در نظارت های عالیه ای که سهم وزارت بهداشت برای راستی آزمایی سایر نظارت ها است نیز در کنار سازمان بسیج خواهیم بود و این حرکت بسیار فرخنده و آغاز بسیار ارزنده خواهد بود بعد از جلسه ای که ستاد ملی کرونا در حضور مقام مظعم رهبری تشکیل دادند، رهنمودهای ارجمند ایشان یک فصل و باب جدیدی در مدیریت کرونا در کشور خواهد گشود و دوستان ما در بسیج به عنوان سربازان دلبند مقام معظم رهبری در کنار ما خواهند بود.   

 

از روزهای اول، همکاری نیروهای مسلح را داشتیم

 

وزیر بهداشت اظهار داشت: از اولین گام هایی که در کشور برای مدیریت و کنترل کرونا بر می داشتیم، همکاری نیروهای مسلح را در همه عرصه ها داشتیم به خصوص سازمان بسیج که تجربه بسیار گوارایی از همکاری با این سازمان از سالها پیش داشتم و حدود 30 سال پیش بسیج ملی ریشه کنی فلج اطفال و در سال گذشته بسیج ملی کنترل فشارخون را با همکاری این سازمان انجام دادیم و در قالب این طرح، فشارخون بیش از 30 میلیون و 700 هزار نفر را پایش و بررسی کردیم. 

 

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: در اولین طوفان بیماری کرونا در کشور، کار بسیار زیبایی با همکاری سازمان بسیج به عنوان بسیج ملی مبارزه با کرونا انجام دادیم و در این طرح بیش از 300 هزار اکیپ بکار گرفته شدند و از ظرفیت ارزشمند سامانه 4030 استفاده کردیم و توانستیم در فاز اول 78 میلیون و در فاز دوم 34 میلیون نفر را در اسرع وقت غربالگری کنیم که این حرکت بسیار بزرگ، مورد حیرت و تحسین سازمان های بین المللی قرار گرفت.

 

وی افزود: خیر و برکت بسیج ملی مبارزه با کرونا این بود که در حدود 50 روز، تعداد مرگ و میر به حدود 30 مورد در روز کاهش یافت و میزان بستری در بیمارستانها به کمترین رقم و حدود یک پنجم رسید البته این باعث شد که برخی فکر کنند که کرونا تمام شد و دچار خوش باوری و کج قضاوتی شوند و بارها از طریق رسانه ها اعلام کردم که این زحمت ما را به باد ندهید و از گوشه های زمین، گل خوردند البته خوردیم چون ته این خط ما و مردم باید این رنج و طوفان را تحمل کنیم. 

 

بحث قرنطینه شهرها، کارشناسی و فنی است

 

وزیر بهداشت در خصوص تصمیمات ستاد ملی برای قرنطینه کامل و تعطیلی برخی کلانشهرها در کشور، گفت: بحث قرنطینه یا غیرقرنطینه، کارشناسی و فنی است و دیروز در جلسه ستاد ملی کرونا، تقاضای محدودیت و آنها را ابلاغ کردیم که از چهارشنبه در 25 مرکز استان و تعداد بیشتری از شهرستانها، اجرا می شود. 

 

در گام های بعدی ممکن است پیشنهادات سخت تر و سنگین تری مطرح کنیم

 

دکتر نمکی با اشاره به  اعمال محدودیت های جدید گفت:  به دلیل تنهایی در اجرای این دستورالعمل ها، با کار بسیار خردمندانه ای که در ایجاد قرارگاه اجرایی با مسئولیت وزیر کشور انجام شد، امیدواریم این قرارگاه بتواند کلیاتی که در جلسات ستاد ملی کرونا مطرح و تایید می شود را اجرایی کند و در گام های بعدی ممکن است که پیشنهادات سخت تر و سنگین تری مطرح کنیم.

 

گفتنی است طرح تکمیلی مدیریت کرونا در کشور توسط سازمان بسیج مستضعفین با عنوان طرح شهید سلیمانی به منظور بسیج عمومی برای کنترل اپیدمی در کشور از 20 آبان اجرایی می شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.