پایگاه‌ها منتظر ابلاغیه نباشند/ لزوم پیامدسنجی فعالیت‌ها

سردار سلیمانی در جمع بسیجیان مسجد سالار شهیدان تبریز؛
پایگاه‌ها منتظر ابلاغیه نباشند/ لزوم پیامدسنجی فعالیت‌ها
چهارشنبه 1399/06/26 - 08:56
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: پایگاه‌های مقاومت بسیج در گام دوم انقلاب نباید منتظر دستور و ابلاغیه باشند و هر پایگاه میبایست به تناسب شرایط محله راهبرد و تفکر منحصر به فرد خود را ایجاد کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج؛ سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در جریان سفر به آذربایجان‌شرقی از پایگاه مقاومت مسجد سالار شهیدان بازدید کرد و با بسیجیان نمونه‌ این مسجد دیدار بعمل آورد. بسیجیان این پایگاه در فعالیت‌های تربیتی، فرهنگی و جهادی از جمله مبارزه بی‌وقفه با کرونا و رزمایش‌های کمک مومنانه، کارنامه درخشانی داشته و جزو پایگاه‌های موفق و اثرگذار شهر تبریز محسوب می‌شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در جمع بسیجیان پایگاه سالار شهیدان با بیان اینکه امام خمینی(ره) مدت‌ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به فکر تشکیل بسیج مستضعفین بودند اما فرصت اعلام عمومی برایشان فراهم نمیشد، اظهار داشت: این فرصت با پیروزی انقلاب اسلامی مهیا شد و بسیج مستضعفین به صورت علنی و سازمان‌یافته تشکیل یافت.

سردار سلیمانی ادامه داد: بسیج قبل از انقلاب به صورت مردمی وجود داشت و با هدایت علما درگیر مبارزه با طاغوت بود.

تولد مکتب دفاعی انقلاب با حضور مردمی در دفاع مقدس

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه حضور مردم در دفاع مقدس، مکتب دفاعی انقلاب اسلامی را متولد کرد، ابراز داشت: همانطوری که مکاتب دفاعی انقلاب در گام اول کامل و الگوی سایر ملت‌ها و مستضعفین شد، با حضور مردم در سایر حوزه‌ها موفقیت‌های چشمگیری حاصل میشود.

وی افزود: در گام دوم انقلاب، باید مکاتب انقلاب اسلامی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایجاد شود. به تعبیر رهبر انقلاب مردم فقط در انتخابات سالار نیستند بلکه باید در سایر حوزه‌ها هم سالاری خود را محقق کنند و جنبه‌های تحقق مردم‌سالاری از طریق حضور مردم در تمامی حوزه‌ها و عرصه ها میسر میشود.

بیانیه گام دوم نیازمند سازماندهی است/ پایگاه‌های بسیج منتظر ابلاغیه نباشند

سردار سلیمانی گفت: بیانیه گام دوم نیازمند سازماندهی است. بسیج به معنای واقعی کلمه، اصلی‌ترین مخاطب بیانیه گام دوم بوده و ظرفیت سازماندهی این بیانیه را دارد و در این راستا اصلی‌ترین و مهم‌ترین واحدهای تشکیلات مردمی انقلاب اسلامی، پایگاه‌های مقاومت هستند.

وی ادامه داد: پایگاه‌های مقاومت بسیج در گام دوم انقلاب نباید منتظر دستور و ابلاغیه باشند و هر پایگاه میبایست به تناسب شرایط محله راهبرد و تفکر منحصر به فرد خود را ایجاد کند. اگر بسیج تفکر راهبردی خودش را به‌روز کند، تهدیدزدایی به صورت عمومی عملیاتی میشود.

بسیج، عامل تغییر معادلات ذهنی مخالفین نظام

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به نمونه ای از اقدامات خودجوش پایگاه های بسیج عنوان داشت: در ماجرای کرونا، بسیجیان مخلص وارد عمل شده و به متخصصین گندزدایی تبدیل شدند. معادلات ذهنی بسیاری از مخالفین جمهوری اسلامی، با حضور طلاب و بسیجیان در بیمارستان‌ها و عرصه مبارزه با کرونا تغییر یافت و به نظام علاقمند شدند.

سردار سلیمانی با بیان اینکه تفکر و فلسفه بسیج در کشورهایی همچون لبنان، عراق، سوریه، یمن و حتی برخی از کشورهای آفریقایی الگوبرداری شده است، تاکید کرد: پایگاه بسیج باید با تفکر راهبردی، محیط پیرامون خود را پایش و برای تمام فصول سال برنامه‌ریزی و مسئله‌سازی کند تا نیازمندی‌های مردم در حوزه‌های مختلف مرتفع شود. حل مسائل و مشکلات محله از مسائل عمرانی گرفته تا مسائل فرهنگی، میبایست مورد کنکاش و بررسی راهبردی پایگاه مسجد قرار گیرد. چراکه فعال شدن و استفاده از ظرفیت پایگاه‌های محله از اولویت‌های اصلی گام دوم انقلاب است.

لزوم پیامدسنجی فعالیت‌های بسیج

رئیس سازمان بسیج مستضعفین خاطرنشان ساخت: پیامدسنجی برنامه‌های اجرایی از جمله موضوعات مهم در فعالیت پایگاه‌هاست. عملکرد پایگاه در موضوعات مختلف باید با برنامه ریزی و پیش بینی پیامدهای آن به اجرا درآید تا مبادا کار بیهوده‌ای انجام شود.

سردار سلیمانی در پایان سخنان خود با اشاره به یکی از اولویت های مهم بسیج تاکید داشت: اولویت بسیج، کنش‌گری بسیجیان در حوزه سبک زندگی ایرانی _ اسلامی است. محله باید احساس کند که نظام مقدس جمهوری اسلامی در اندازه یک مسجد و پایگاه وجود دارد و به حل مشکلات مردم می‌پردازد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.