چهل و دوسال ديكتاتوري بي چون و چرا

نگاهي به زندگي معمر قذافي؛
چهل و دوسال ديكتاتوري بي چون و چرا
شنبه, 12/07/1389 - 14:43
شايد زماني كه اروپا در تلاش بود تا ليبي را تحت استعمار خود درآورد؛ كسي تصور نمي كرد جواني 27 ساله، حكومت اين كشور را در دست مي گيرد كه...
چهل و دوسال ديكتاتوري بي چون و چرا
نگاهي به زندگي معمر قذافي؛

چهل و دوسال ديكتاتوري بي چون و چرا
شايد زماني كه اروپا در تلاش بود تا ليبي را تحت استعمار خود درآورد؛ كسي تصور نمي كرد جواني 27 ساله، حكومت اين كشور را در دست مي گيرد كه...
گروه سياسي برهان؛ 63 سال پيش، زماني كه انگلستان و فرانسه، ليبي را از سيطره ي ايتاليا خارج نمودند؛ پسري در خانواده‏ي باديه نشين هاي «سيرت» ليبي متولد شد كه حكومت 42 ساله اش فراز و نشيب هاي بسياري را رقم زد.

پس از آن كه قذافي تحصيلات ابتدايي را به اتمام رساند به دانشكده‏ي ارتش در بنغازي رفت و 5 سال تحصيلات تكميلي را در آن‏جا سپري كرد و پس از آن به عنوان رسته‏ي مخابرات به طور رسمي به ارتش ليبي پيوست.

چندي بعد، زماني كه «ادريس»، پادشاه وقت ليبي براي درمان به تركيه رفته بود، با همراهي تني چند از افسران جوان ارتش، كودتايي را به راه انداخت و با كنار زدن رقباي خود به قدرت رسيد. وي كه 27 سال بيش تر نداشت مي كوشيد با تقليد شعارهاي عربي اتحاد سه جانبه‏ي مصر، ليبي و سوريه را ايجاد كند؛ اتحادي كه بيش از يك سال دوام نياورد.

قذافي مدتي بعد خود را رهبر جهان عرب معرفي كرد و به كمك نيروهاي «فتح» فلسطين شتافت؛ هرچند هرگز لبنان و گروه هاي درگير با اسراييل، مورد حمايت قذافي قرار نگرفتند و حتي به دليل شيعه بودن، مورد نكوهش و عتاب وي بودند.

*زندگي شخصي

زندگي قذافي با نخستين همسر خود، پس از تولد نخستين فرزند پسرشان به جدايي انجاميد و قذافي با «صفيه فركاش» ازدواج كرد كه از او نيز داراي 6 پسر و 1 دختر است؛ هم‏چنين دختري به نام هانا و پسري به نام ميلاد را نيز به فرزند خواندگي خود انتخاب كرد.

«سيف السلام»، كه مدتي عليه پدر و حامي دولت اسراييل بود، با عفو پدر به ليبي بازگشت و ولي عهد او شد؛ او فردي خون‏ريز و داراي روحيه ايي به شدت خشن است.

«عايشه»، تنها دختر حاشيه ساز قذافي است كه حامي «صدام حسين» بوده و او را شهيد خطاب مي كند؛ عايشه از اعضاي تيم وكلاي صدام بود و قذافي را برآن داشت تا حمايت هاي مالي كاملي از آن داشته باشد.

شايد مهم ترين اتفاق دوران حكومت قذافي، ماجراي ربايش امام موسي صدر باشد. رهبر ايراني الاصل شيعيان لبنان كه براي گفت وگو با قذافي به ليبي سفر كرده بود ولي حين سفر ناپديد شد.
*فراز و نشيب هاي حكومت قذافي

طي دهه‏ي 70، دولت قذافي در مناطق عرب نشين و غير عرب اقدام‏هاي تروريستي متعددي را انجام داد و اين اقدام‏ها موجب شد تا قذافي در دهه 80 از سوي غرب، مهم ترين و خطرناك ترين تروريسم منطقه محسوب شود.

تنش ها ميان ليبي و غرب در دوران رياست جمهوري «رونالد ريگان» بالا گرفت و ريگان مي كوشيد تا قذافي را از قدرت بركنار كند؛ در نتيجه تحريم هاي گسترده و انزواي سياسي عليه اين كشور از سوي آمريكا و اروپا اعمال شد.

ايالات متحده به كشتي هاي نفت ليبي در سال 1986 حمله كرد و سرانجام 45 نظامي ليبيايي طي حملات متعدد آمريكا كشته شدند؛ پس از سپري شدن چالش هاي بسيار و با انفجار هواپيماي آمريكايي بر فراز «لاكربي» روابط ليبي و آمريكا شكل ديگري به خود گرفت.

به عبارت ديگر، پس از حادثه‏ي 11 سپتامبر 2001، رهبر ليبي تلاش مي كرد چهره ي خود را نزد غرب ترميم نمايد و متعهد شد تا غرامت كشته شدگان سانحه‏ي هوايي را بپردازد و تسهيلات هسته ايي خود را به غرب تسليم نموده و در مبارزه با القاعده همكاري نمايد.

*گروه آمازوني

تيم محافظت از قذافي همواره مورد توجه رسانه ها قرار داشته است، رهبر ليبي توسط تيمي متشكل ا ز40 زن، محافظت مي‏شود كه به «گروه آمازوني»، معروف هستند.

تمامي اعضاي اين تيم، زناني باكره اند كه از سوي شخص قذافي انتخاب شده و پيش از تصدي حفاظت از وي، آموزش‏هاي ويژه‏ي نظامي و چريكي را طي مي كنند.

*ربايش امام موسي صدر

شايد مهم ترين اتفاق دوران حكومت قذافي، ماجراي ربايش امام موسي صدر باشد. رهبر ايراني الاصل شيعيان لبنان كه براي گفت وگو با قذافي به ليبي سفر كرده بود، حين سفر ناپديد شد؛ قذافي ادعا كرد وي ليبي را به مقصد ايتاليا ترك كرده است.

تحقيقات قضايي براي مشخص شدن وضعيت وي آغاز شد اما هرگز راه به جايي نبرد. نا پديد شدن امام موسي صدر هم‏چنان در هاله‏اي از ابهام بود تا اين‏كه سال 2002 محمد قذافي در سخنراني خود به ربودن امام اعتراف كرد و برهمه‏ي جعليات و سناريوهاي پيشين دستگاه حكومت ليبي خط بطلان كشيد.

اكنون تنها پرسش باقي مانده، زنده بودن يا به شهادت رسيدن امام موسي صدر است.

برخي از شاهدان عيني و مخالفان دولت قذافي معتقدند امام موسي صدر هنوز در اسارت زندان هاي ليبي به سر مي برد. گسترش اعتراض‏هاي ميليوني مردم ليبي عليه 42 سال سركوب نظامي قذافي در ليبي، بار ديگر اميدها را براي پايان يافتن بي‏خبري جهاني از وضعيت نامعلوم امام موسي صدر روشن كرده است.منابع:

BBC
CNN
Daily Telegraph
Guardian (London)
Press TV (Beirut) /انتهاي متن/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.