عدم شناخت ظرفیت ملی خطری بزرگتر از لانه جاسوسی است

زارعی در جمع استادان بسیجی:
عدم شناخت ظرفیت ملی خطری بزرگتر از لانه جاسوسی است
سه شنبه, 08/15/1397 - 13:03
رئیس‌سازمان بسیج اساتید گفت: عدم شناخت ظرفیت ملی خطری بزرگتر از لانه جاسوسی است.
 عدم شناخت ظرفیت ملی خطری بزرگتر از لانه جاسوسی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج؛ مجتبی زارعی، رئیس بسیج اساتید کشور در جمع استادان بسیجی گفت: دوران مصرف  خط مذاکره _ سازش به پایان رسید. مذاکره اگر هم خوب باشد باید به دست حکیم باشد.

 

عضو هیئت علمی اندیشه سیاسی دانشگاه تربیت مدرس که در در دانشگاه آزاد مازندران و حاشیه جلسه تجلیل از استادان مسئله یاب و ارائه‌کنندگان راه حل برای برون رفت از معضلات مردم مازندران سخن می‌گفت، افزود: در دویست سال اخیر ایران چند خرده گفتمان در جریان نهایی  مذاکره را به خود دیده است.

 

وی ادامه داد: نسل اول در صدر تاریخ تجدد بود که خواستار انحلال هویت ایرانی در غرب بود و اساسا به ذلت و تسلیم ایرانی می‌اندیشید. دوران واگذاری امتیازات قجری _ پهلوی و پیمان‌های ترکمانچای تا کاپیتولاسیون را شامل می‌شود، نسل دوم، خطی است که از منظر روشنفکری به دولت موقت پسا انقلاب منجر شد و از آن به خط سازش و نفوذ یاد می‌کنیم و عملا موجب تحکیم جای پای سفارتخانه و همان لانه جاسوسی نظام سلطه غرب در ایران شد و  به رابطین خوب آمریکا شهرت دارند.

 

زارعی افزود: نسل سوم، خط مذاکراه است که در دولت‌های تکنوکرات _ لیبرال بعدی به گفتمان غالب در این جریان تبدیل  و تاکنون ادامه داشته و تا به برجام و سی اف تی رسید. ما نمی‌گوییم مذاکره با دولت‌های مشروع ناپسند است اما می‌گوییم، مذاکره باید حکیمانه و به دست دیپلمات حکیم باشد.

 

 دبیر انجمن اسلامی علوم سیاسی و روابط بین الملل گفت: وقتی سوفسطائیان در مذاکره جدلی، سخت، پرغوغا و طاقت فرسا، از نظر شکل و قیافه به سقراط اشکال می‌کردند و سعی در تحقیر او داشتند، سقراط احساس حقارت نمی‌کرد و خود را سراسر عقل و خرد  می‌دید.

 

این استاد دانشگاه گفت: یا وقتی میخائیل گورباچف به آیت الله جوادی آملی در موضوع ارسال پیام امام‌خمینی اشکال متهم به دخالت در امور داخلی می‌کند، مذاکره کنندهٔ حکیم مرعوب نمی‌شود و به او جواب‌هایی حکیمانه می‌دهد؛ اگر مذاکره دست حکیم باشد، حکیم ظرفیت شناس است و با  ظرفیت و هویت ملی مذاکره را اداره می‌کند و خودش اداره نمی‌شود ما نیازمند دیپلمات‌های  حکیم هستیم منظور من از حکمت، فلسفه بحثی نیست، معقولیت و استحکام عقلی در شناخت ظرفیت ملی خود و شناخت اندازه حریف در مقدار واقعی‌اش است.

 

زارعی ادامه داد: سفارتخانه آمریکا در ایران فتح شد اما هنوز فتح الفتوح اصلی اتفاق نیفتاده، برای این که پس از فتح لانه جاسوسی، چالش ذهن کارگزاران، جانشین سفارتخانه آمریکا شده است، خطر بزرگتر از لانه جاسوسی استقرار این چالش ذهنی در برخی کارگزاران منفعل و عمدتا بروکرات  است که نوعی بی‌حکمتی در شناخت خود و ظرفیت ملی است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.