نرم افزار پنتاگون براي دستكاري در پيام هاي اينترنتي

نرم افزار پنتاگون براي دستكاري در پيام هاي اينترنتي
شنبه, 12/28/1389 - 14:43
گاردين نوشت: پنتاگون يك نرم افزار جاسوسي در شبكه هاي اينترنتي اجتماعي خريداري كرده است
نرم افزار پنتاگون براي دستكاري در پيام هاي اينترنتي
گاردين نوشت: پنتاگون يك نرم افزار جاسوسي در شبكه هاي اينترنتي اجتماعي خريداري كرده است.

به گزارش واحد مركزي خبر اين روزنامه در شماره امروز خود در اينترنت نوشت: ارتش امريكا در حال توليد نرم افزاري است كه به آن امكان خواهد داد به طور سري پايگاه هاي رسانه هاي اجتماعي از قبيل فيس بوك و توئيتر را با استفاده از شخصيت هاي اينترنتي دروغين دستكاري كند تا بتواند بر مكالمات اينترنتي اعمال نفوذ كند و تبليغات امريكا گرايانه را گسترش دهد. يك شركت مستقر در كاليفرنيا به نام انترپيد (Ntrepid) قراردادي براي راه اندازي يك سرويس مديريت شخصيتي اينترنتي با فرماندهي مركزي امريكا (سنتكام) كه بر عمليات مسلحانه امريكا در خاورميانه و آسياي ميانه نظارت دارد ، منعقد كرده است.

اين نرم افزار به يك عضو ارتش امريكا امكان مي دهد تا 10 هويت مجزا را در سراسر جهان تحت كنترل داشته باشد.

كارشناسان اينترنتي اين پروژه دو ميليون و 700 هزار دلاري را به تلاش هاي چين براي كنترل و محدود كردن آزادي بيان در اينترنت تشبيه كرده است.

منتقدان احتمالا شكايت خواهند كرد كه اين طرح به ارتش امريكا امكان مي دهد در مكالمات اينترنتي اجماع كاذب ايجاد كند ، نظرات ناخوشايند را كنار بزند و مانع از انتشار تفسيرها يا گزارش هايي شود كه با اهداف آن مطابقت ندارد.

افشاي طرح ارتش امريكا براي ايجاد شخصيت هاي اينترنتي كاذب همچنين مي تواند ديگر دولتها، شركتهاي خصوصي و سازمان هاي غيردولتي را به چنين كاري ترغيب كند. در قرارداد سنتكام تصريح شده است هر شخصيت اينترنتي كاذب بايد از سابقه و تاريخچه قانع كننده و جزئيات تكميلي برخوردار باشد به گونه اي كه تا 50 كنترل كننده مستقر در امريكا بايد بتوانند از محل كارشان هويت هاي كاذب را كنترل كنند بدون آن كه از شناسايي توسط دشمنان خبره هراس داشته باشند. سخنگوي سنتكام گفت، اين فن آوري از فعاليت هاي وبلاگي محرمانه در پايگاههاي اينترنتي خارجي زبان پشتيباني مي كند تا اينكه سنتكام آمادگي مقابله با افراط گرايي خشونت اميز و تبيلغات دشمنان در خارج از امريكا را داشته باشد. وي گفت هيچ مداخله اي به زبان انگليسي صورت نخواهد گرفت چون خطاب قرار دادن مخاطبان امريكايي با چنين فن آوري غيرقانوني خواهد بود.

از جمله زبانهايي كه براي اين منظور استفاده مي شود عبارتند از: زبانهاي عربي، فارسي، اردو و پشتو. اين نرم افزار به محض توليد به پرسنل نظامي امريكا امكان خواهد داد از يك محل به طور بيست و چهار ساعته به مكالمات اينترنتي جديد با هر تعداد پيام هماهنگ شده فيس بوك، توئيتر، وبلاگها و چت روم ها و ديگر مداخلات پاسخ دهند.

جزئيات اين قرارداد حاكي از ان است كه اين محل پايگاه نيروي هوايي مك ديل در نزديكي تامپا در فلوريدا خواهد بود كه مركز فرماندهي عمليات ويژه امريكا است. گفته مي شود اين طرح جديد بخشي از عمليات موسوم به OEV است كه اولين بار در عراق برضد محافل متعدد مورد استفاده اعضاي القاعده و ارتباطات اينترنتي شورشيان به كار گرفته شد.

فرماندهان عالي رتبه امريكا آن برنامه را يك ابزار حياتي در مبارزه با تروريسم و افراط گرايي مي دانند. سنتكام واگذاري آن قرارداد را به شركت مستقر در لس آنجلس تاييد كرد اما امكان تماس با مقامات شركت انترپيد ميسر نشد. معلوم نيست آيا يك برنامه مديريت شخصيت ناقض قانون انگليس خواهد بود يا نه.

كارشناسان حقوقي مي گويند چنين برنامه اي مغاير با قانون جعل و تقلب مصوب 1981 است كه طبق آن هر فردي در صورت ساخت يك ابزار كاذب با قصد اصيل نشان دادن آن به ديگران گناهكار خواهد بود

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.