نسخه مناسب چاپ
نویسنده: 

فطر ، عيد جهان اسلام
... روز عيد فطر از جمله‌ي مناسبتهايي است كه امّت اسلامي مي‌تواند از آن منتفع شود و خوشبختانه در اسلام از اين مناسبتها بسيار است. اين روز براي همه‌ي مسلمانان جهان عيد است؛ روزي است كه مسلمانان بعد از يك ماه روزه‌داري و عبادت و توجّه و تذّكر، با دلهايي كه براي جلب رحمت و نورانيّت الهي آماده شده است، با اقامه‌ي نماز و اجتماعات گوناگون، گرد هم جمع مي‌شوند و اين براي دنياي اسلام يك فرصت است. همه‌ي اعياد و مناسبتهاي اسلامي بايد اين خاصيت را براي ما داشته باشد كه دلهاي ما مسلمانان را به هم نزديك كند. امروز مسلمانان بيش از هميشه احتياج دارند به اين‌كه دلهايشان را به هم نزديك كنند.
... روز عيد فطر از جمله‌ي مناسبتهايي است كه امّت اسلامي مي‌تواند از آن منتفع شود و خوشبختانه در اسلام از اين مناسبتها بسيار است. اين روز براي همه‌ي مسلمانان جهان عيد است؛ روزي است كه مسلمانان بعد از يك ماه روزه‌داري و عبادت و توجّه و تذّكر، با دلهايي كه براي جلب رحمت و نورانيّت الهي آماده شده است، با اقامه‌ي نماز و اجتماعات گوناگون، گرد هم جمع مي‌شوند و اين براي دنياي اسلام يك فرصت است. همه‌ي اعياد و مناسبتهاي اسلامي بايد اين خاصيت را براي ما داشته باشد كه دلهاي ما مسلمانان را به هم نزديك كند. امروز مسلمانان بيش از هميشه احتياج دارند به اين‌كه دلهايشان را به هم نزديك كنند. ...(۱)

فطر هديه اي از جانب دوست
...عيد فطر، يكي از عظيمترين مناسبتهاي اسلامي است. دنياي اسلام، روز عيد فطر را به معناي حقيقي عيد مي‌داند و عيد مي‌گيرد؛ و اين چيزي است كه اسلام براي امّت اسلامي خواسته است: «جعله اللَّه لكم عيدا و جعلكم له اهلا»؛ خداي متعال امروز را براي امّت اسلامي عيد قرار داد و آنها را شايسته‌ي اين عيد دانست. آنچه مهم است، بخش دوم قضيه است. ما بايد از اين هديه‌ي الهي استفاده كنيم؛ هم استفاده‌ي شخصي، به معناي راه دادن نور معرفت و توبه و انابه به دلهاي خودمان، كه اگر از عالم معرفت و محبّت الهي دريچه‌اي بر روي دلهاي خودمان باز و اندرون خود را نوراني كنيم، بسياري از تاريكيها و گرفتاريهاي دنياي بيرون هم حل خواهد شد؛ چون دل انسانهاست كه سرچشمه‌ي خوبيها و بديهاست - در اعمال و رفتار و مناسبات اجتماعي و بين‌المللي آنها - و هم استفاده‌ي عمومي بكنيم. ...(۲)
... امروز عيد فطر است؛ روز عيدي گرفتن از خداي متعال است؛ روزي است كه در قنوت نماز عيد فطر ميليونها دلِ متذكّر و خاشع از خداوند متعال درخواست كردند همان خيراتي را كه به برترين بندگانش داده است، به آنها هم بدهد و از شروري كه برترين و بزرگترين انسانهاي تاريخ را از آن دور نگه داشته است، آنها را هم دور بدارد. آن خيرات، در درجه‌ي اوّل، عروج به مقام توجّه به خدا، عبوديّت خدا، آشنا بودن و مرتبط بودن با خدا و الهام گرفتن از حضرت حق در همه‌ي گفتارها و كردارها و آنات زندگي است، و بدترين شرور، شرك به خدا، خضوع در مقابل قدرتهاي غيرالهي و ضدّ الهي و بنده و برده‌ي ديگران بودن است. اميدواريم خداوند به فضل و رحمتِ خود دعاي ميليونها مسلمان را كه از دل بر زبان جاري كردند، مستجاب كند و مسلمانان را به وادي امن عبوديّت و مقام بنده‌ي صالح و شايسته‌ي خود وارد كند. ...(۳)

فطر عيدي براي مغفرت شدگان
... در روايتي است از سُويد بن غَفَله - كه از دوستان اميرالمؤمنين است و درباره‌ي او اين‌طور گفته‌اند كه «من كان من اولياء اميرالمؤمنين»؛ از نزديكان اميرالمؤمنين بوده است - كه مي‌گويد روز عيد فطر در خانه‌ي اميرالمؤمنين بر او وارد شدم. «فاذا عنده فاثور اي خوان»؛ در مقابل او سفره‌يي گسترده شده بود و حضرت مشغول غذا خوردن بودند. «و صحفة فيها خطيفة و ملبنة»؛ غذاي بسيار متواضعانه‌يي در مقابل حضرت گذاشته شده بود. «خطيفة» غذايي است كه در حداقل امكان براي كسي تهيه مي‌شود؛ مثلاً مقداري شير و مقداري آرد مخلوط مي‌كردند؛ غذاي كاملاً فقيرانه. «فقلت يا اميرالمؤمنين يوم عيد و خطيفة؟»؛ عرض كردم يا اميرالمؤمنين! شما روز عيد چنين غذاي كم‌اهميت و كم‌ارزشي مي‌خوريد؟ معمول اين است كه در روزهاي عيد، مردم بهترين غذاهاي خود را مي‌خورند؛ شما به اين غذا اكتفا كرديد؟ «فقال: انّما هذا عيد من غفر له»؛ فرمود امروز، روز عيد است؛ اما براي كساني كه مورد مغفرت الهي قرار گرفته باشند. يعني عيد بودنِ امروز به خوردن غذاهاي رنگين و دل‌خوش كردن به شادي‌هاي كودكانه نيست؛ اين عيد واقعي است براي كساني كه بتوانند و توانسته باشند مغفرت الهي را براي خودشان تحصيل كنند. در يك جمله‌ي ديگر اميرالمؤمنين فرمود: «انّما هو عيد لمن قبل اللَّه صيامه و شكر قيامه»؛ عيد فطر، عيد است براي كسي كه خدا روزه‌ي او را مورد قبول قرار دهد و نماز و عبادت او را مورد شكر و سپاس خود قرار دهد. «و كلّ يوم لا يعصي اللَّه فيه فهو يوم عيد»؛ آن روزي كه من و شما اين توفيق را پيدا كنيم كه هيچ معصيتي از ما سر نزند، روز عيد و شادماني است. ...(۴)

منابع:

۱) بيانات مقام معظم رهبري در ديدار كارگزاران نظام جمهوري اسلامي ايران ۱۵/۹/۱۳۸۱
۲) بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با كارگزاران نظام جمهوري اسلامي ۲۵/۰۹/۱۳۸۰
۳) بيانات مقام معظم رهبري در خطبه‌هاي نماز عيد سعيد فطر ۰۵/۰۹/۱۳۸۲
۴) بيانات مقام معظم رهبري در خطبه‌هاي نماز عيد سعيد فطر ۱۳/۰۸/۱۳۸۴

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.