سپاه بنا شد تا با سرلوحه قرار دادن راه سالار شهيدان عزت و افتخار ايراني را در سايه معنويتي كه پس از انقلاب پديد آمده بود احيا كند و نقشي محوري و تعيين كننده در دفع حملات دشمنان دين و كشور داشته باشد.
نسخه مناسب چاپ
نویسنده: 
زهرا خليلي

به گزارش پايگاه اينترنتي بسيج؛ پاسداري در انقلاب اسلامي ايران حركتي است براي غلبه بر ظلم و به معناي حراست و نگهداري از آرمانهاي بزرگ است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامي نمادي از ايستادگي در برابر قدرتهاي شرق و غرب است.
سپاه بنا شد تا با سرلوحه قرار دادن راه سالار شهيدان عزت و افتخار ايراني را در سايه معنويتي كه پس از انقلاب پديد آمده بود احيا كند و نقشي محوري و تعيين كننده در دفع حملات دشمنان دين و كشور داشته باشد.
سپاه پاسداران، مهم‌ترين نهاد انقلاب اسلامي است كه حضرت امام (ره) در ابتداي انقلاب اسلامي فرمان آن را صادر و چندي بعد در يك بيان زيبا و شيوا تاكيد كردند كه اگر سپاه نبود كشور هم نبود. اين جمله نشان دهنده مسئوليت بالايي است كه امام براي سپاه متصور بودند. بهترين جوانان كشورمان به فرمان امام (ره) جمع شدند و براي پاسداشت ارزش‌هاي انقلاب امام (ره) از جان گذشتگي هاي زيادي انجام دادند.
رهبر معظم انقلاب حضرت آيت اللّه خامنه اي درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامي فرموده اند: "سپاه پاسداران انقلاب اسلامي كه مولود مبارك انقلاب اسلامي است در همه جهان، پس از صدر اسلام، پديده بي سابقه اي است. اين پديده در حقيقت، مظهر عيني و مجسمي است براي شعارهاي انقلاب اسلامي، شعار ايستادگي در مقابل همه قدرت هاي بزرگ با سلاح توكل بر خدا، شعار غلبه خون بر شمشير و شعار حركت براي نجات مستضعفان است" و در جايي ديگر فرموده اند:
" برجستگي سپاه در همراهي «سلحشوري نظامي» با «خلوص معنوي» بوده و همه موفقيّت ها از هماهنگي اين دو ناشي شده است؛ و اين عنصر اصلي كه صفت مجاهدان جليل القدر صدر اسلام و پايه گذاران افتخارات تاريخي اسلام است. همواره بايد در سپاه پاسداران حفظ شود"
خصوصيت آمادگي و خُبْرَوِيَّت ( كارآزمودگي) رزمي، خصوصيّت آميختگي به اخلاق انقلابي و اسلامي و خاصيت رشد روزافزون سپاه پاسداران انقلاب باعث شده به عنوان بازوي كارآمد نظام همواره در شرايط سخت حاضر بوده و قابل اتكا باشد.
با گذشت بيش از سي سال از انقلاب اسلامي اين نهاد مردمي توانسته است آزمون هاي بزرگي را چه در عرصه جهاد نظامي و چه در حفاظت از ارزش ها را با موفقيت پشت سرگذارد. از روزي كه آيه شريفه «و اعدو لهم مااستطعتم من قوه» كه بر سينه پاسداران انقلاب نقش بست همواره تاكيد بر آن بود كه «هرآنچه در توان داريد براي مقابله با دشمنان به كار بريد». حضور پر رنگ سپاه در همه عرصه ها نشان از توانايي بالاي اين نهاد است. سپاه امروز به عنوان سدي پولادين در مقابل دشمنان آماده مقابله با تهديدات احتمالي است و علاوه بر دفاع نظامي در عرصه هاي جنگ نرم نيز فعاليتي چشمگير را دنبال مي كند.
رهبر كبير انقلاب حضرت امام خميني رحمهم الله پيوسته از نهاد سپاه و پاسداران انقلاب به خوبي ياد كرده و مي فرموند: "نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به حق از بزرگ ترين سنگرهاي دفاع از ارزش هاي الهي نظام ما بوده و خواهد بود. من سپاه پاسداران را بسيار عزيز و گرامي مي دارم. چشم من به شماست."
اهداف اوليه سپاه
سپاه پاسداران، يادگار هوشمندانه بنيان گذار جمهوري اسلامي است. اين ابتكار ويژه نشانه اي از ژرف نگري و استواري امام و فرزندان دلاور انقلاب، براي رهايي از ستم و سلطه بيگانگان و رسيدن به استقلال و عدالت واقعي است.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در روزهاي ابتدايي تاسيس، زير مجموعه اي از نيروهاي شهري به حساب مي آمد اما شرايط نامطمئن روزهاي ابتدايي انقلاب و ضرورت پاسداري و حفظ نظم و امنيت شهرها و به طور كلي كشور باعث شد اين وظيفه سنگين بر عهده سپاه پاسداران قرار گيرد.
پس از شروع جنگ تحميلي نيز اين نهاد مقدس در كنار نيروهاي مردمي بسيج وظيفه دفاع از مرزهاي كشورمان را برعهده گرفت.
در بدو تاسيس سپاه، وظايفي كه از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي براي آن مطرح شد بدين شرح بود:
۱- كمك به اجراي امور انتظامي، امنيتي و كنترل، تعقيب و دستگيري عناصر ضد انقلاب.
۲- مبارزه مسلحانه عليه جريان‏هاي مسلحانه ضد انقلاب.
۳- دفاع در برابر حملات و اشغالگري‏هاي عوامل يا قواي بيگانه در داخل كشور.
۴- همكاري و هماهنگي مؤثر با نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران مطابق آيين‏نامه‏هاي مربوطه.
۵- تربيت و آموزش اخلاقي، ايدئولوژيكي - سياسي و نظامي كادرهاي سپاه.
۶- كمك در اجراي دستورات انقلاب اسلامي و دادگستري دولت جمهوري اسلامي.
۷- حمايت از نهضت‏هاي رهايي‏بخش و حق‏طلبانه مستضعفين جهاني تحت نظارت رهبري انقلاب.
۸- مشورت و استفاده از نيروهاي انساني و تخصصي سپاه به هنگام بروز بلايا و حوادث غير مترقبه و كمك به پيشبرد طرح‏هاي عمراني دولت جمهوري اسلامي ايران به منظور استفاده هر چه بيشتر از نيروي پاسداران.
حضور سپاه در تاريخ انقلاب
اگر بخواهيم فعاليت ها و حضور سپاه را در طول سي و پنج سال گذشته بررسي و طبقه بندي كنيم مي توان اين دوره ها را مورد توجه قرار داد:
۱- سپاه در كردستان‏
پس از پيروزي انقلاب دسيسه هاي دشمنان بر ضد مردم ايران آغاز شد. گروهك هاي محارب براي ايجاد رعب و وحشت در ميان مردم و از ميان بردن اقتدار نظام اسلامي دست به اقدامات متعددي زدند. سپاه با تشخيص به موقع براي رفع اين فتنه عظيم اقدام كرد و شورش هاي مسلحانه در كردستان را خاتمه داد و از تماميت ارضي ايران دفاع كرد.
۲- سپاه و جنگ تحميلي‏
با آغاز جنگ تحميلي صحنه جديدي براي امتحان سپاه ايجاد شد. در اين دوره عليرغم آنكه برادران سپاهي آشنايي كافي با رزم كلاسيك و نحوه استفاده از سلاح هاي سنگين نداشتند اما با اتكا به خدا وارد اين عرصه شدند و در كنار نيروهاي ارتش به دفاع از كشور پرداختند.
۳- سپاه و حفاظت‏
در ابتداي شكل گيري نظام اسلامي دشمن در صدد ترور شخصيت هاي موثر نظام بود و از اين عمل دو هدف را دنبال مي كيد نخست از ميان برداشتن نفرات اول و تصميم گيران نظام و وارد آوردن ضربه به سيستم رهبري كشور و ديگري ايجاد رعب و وحشت در ميان مردم. امام امت با بصيرت و دورانديشي خاص خود و با اعتماد و اطميناني كه نسبت به سپاه داشت، اين نهاد را مسؤول تأمين امنيت پرواز معرفي كرد.
بررسي نوشته ‏هاي امام راحل(ره) به فرزندان خود در سپاه پاسداران، نكات جالبي از اعتماد امام به آنان را بازگو مي‏كند. يكي از اين نامه‏ها، نامه‏اي است كه امام خميني(ره) در اول دي ماه ۶۷ در پاسخ به نامه محسن رضايي، فرمانده وقت سپاه پاسداران، مي‏نگارند و بار ديگر بر تداوم پيگيري بحث امنيت پرواز از سوي سپاه تأكيد مي‏كنند.
امام خميني(ره) در اين نامه با قاطعيت بر ادامه فعاليت سپاه در اين زمينه موافقت كرده مي‏نويسند: "جناب آقاي محسن رضايي، فرمانده محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامي‏
با تشكر از زحمات ارزشمند سپاه پاسداران در حراست از هواپيماها و برخورد با هواپيما ربايان و با ابلاغ سلام به آنان، سپاه پاسداران چون گذشته، مسؤول حفاظت هواپيماها مي‏باشد و در صورت ربوده شدن هواپيمايي، سپاه مسؤول مي‏باشد...
۴. سپاه و سازندگي‏
سپاه همزمان با تلاش در عرصه نظامي و امنيتي همواره با توجه به نياز كشور به بازسازي پس از جنگ در اين عرصه نيز فعال شد. حضور سپاه در عرصه اقتصادي باعث پيشرفت چشمگير اين فعاليتها در كشور شد. فعاليتهاي عمراني بزرگ و گسترده اي نيز در اين حوزه صورت پذيرفت كه موجب رفاه عمومي در جامعه شد.
ساير حوزه هاي فعاليت سپاه
سپاه پاسداران پس از تاسيس، نه تنها در تبيين خط مشي سنتي دفاعي ايران بلكه در امور سياسي داخل كشور و امور اقتصادي نيز نقشي فعال و پررنگ برعهده داشته است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، بعد از پايان جنگ تحميلي علاوه بر فعاليت ها و مأموريت هاي رزمي، دفاعي و آموزشي، با تشكيل قرارگاه فرماندهي بازسازي خاتم الانبياء، در عرصه سازندگي شركت فعال دارد.
اين روزها نيز كه كشور در امنيت كامل به سر مي برد سپاه وظايفي در حوزه سازندگي بر عهده دارد. فعاليتهايي از قبيل سدسازي، راه سازي، كشاورزي، دامداري، طرح هاي آب رساني و گازرساني و احداث واحدهاي مسكوني در كارنامه درخشان سپاه پاسداران ديده مي شود.

انتهاي پيام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.