اگر زينب كبري( سلام الله عليها) و امام سجّاد(صلواة الله عليه) در طول آن روزهاي اسارت- چه در همان عصر عاشورا در كربلا و چه در روزهاي بعد در راه شام و كوفه خود شهر شام و بعد از آن در زيارت كربلا و بعد عزيمت به مدينه و سپس در طول سالهاي متمادي كه اين بزرگواران زنده ماندند- مجاهدات و تبيين و افشاگري نكرده بودند و حقيقت فلسفه ي عاشورا و هدف حسين بن علي و ظلم دشمن را بيان نمي كردند، واقعه ي عاشورا تا امروز، جوشان و زنده و مشتعل باقي نمي ماند.
نسخه مناسب چاپ
نویسنده: 
راسخون

 

اساساً اهميت اربعين درآن است كه در اين روز، با تدبير الهي خاندان پيامبر صلي الله عليه و اله و سلم ياد نهضت حسيني براي هميشه جاودانه شد و اين كار پايه گذاري گرديد. اگر بازماندگان شهدا و صاحبان اصلي، در حوادث گوناگون -از قبيل شهادت حسين بن علي عليه السلام در عاشورا - به حفظ ياد و آثار شهادت كمر نبندند، نسلهاي بعد، از دستاورد شهادت استفاده ي زيادي نخواهند برد.
درست است كه خداي متعال، شهدا را در همين دنيا هم زنده نگه مي دارد و شهيد به طور قهري در تاريخ و ياد مردم ماندگار است؛ اما ابزار طبيعي يي كه خداي متعال براي اين كار - مثل همه ي كارها - قرار داده است، همين چيزي است كه در اختيار و اراده ي ماست. ما هستيم كه با تصميم درست و بجا، مي توانيم ياد شهدا و خاطره و فلسفه ي شهادت را احيا كنيم و زنده نگهداريم.
اگر زينب كبري( سلام الله عليها) و امام سجّاد(صلواة الله عليه) در طول آن روزهاي اسارت- چه در همان عصر عاشورا در كربلا و چه در روزهاي بعد در راه شام و كوفه خود شهر شام و بعد از آن در زيارت كربلا و بعد عزيمت به مدينه و سپس در طول سالهاي متمادي كه اين بزرگواران زنده ماندند- مجاهدات و تبيين و افشاگري نكرده بودند و حقيقت فلسفه ي عاشورا و هدف حسين بن علي و ظلم دشمن را بيان نمي كردند، واقعه ي عاشورا تا امروز، جوشان و زنده و مشتعل باقي نمي ماند.
چرا امام صادق (عليه الصّلاة و السّلام) - طبق روايت - فرمودند كه هر كس يك بيت شعر درباره ي حادثه ي عاشورا بگويد و كساني را به آن بيت شعر بگرياند، خداوند بهشت را بر او واجب خواهد كرد؟(۱) چون تمام دستگاههاي تبليغاتي، براي منزوي كردن و در ظلمت نگهداشتن مسأله ي عاشورا و كلاً مسأله ي اهل بيت، تجهيز شده بودند تا نگذارند مردم بفهمند چه شد و قضيه چه بود. تبليغ، اين گونه است. آن روزها هم مثل امروز، قدرتهاي ظالم و ستمگر، حداكثر استفاده را از تبليغات دروغ و مغرضانه و شيطنت آميز مي كردند. در چنين فضايي، مگر ممكن بود قضيه عاشورا - كه با اين عظمت در بياباني در گوشه يي از دنياي اسلام اتفاق افتاده - با اين تپش و نشاط باقي بماند؟ يقيناً بدون آن تلاشها، از بين مي رفت.
آنچه اين ياد را زنده كرد، تلاش بازماندگان حسين بن علي عليه السلام بود. به همان اندازه كه مجاهدت حسين بن علي عليه السلام و يارانش به عنوان صاحبان پرچم، با موانع برخورد داشت و سخت بود، به همان اندازه نيز مجاهدت زينب (عليها السّلام) و مجاهدت امام سجّاد عليه السلام و بقيه ي بزرگواران، دشوار بود. البته صحنه آنها، صحنه ي نظامي نبود؛ بلكه تبليغي و فرهنگي بود. ما به اين نكته ها بايد توجه كنيم.

درس اربعين
 

درسي كه اربعين به ما مي دهد، اين است كه بايد ياد حقيقت و خاطره ي شهادت را در مقابل طوفان تبليغات دشمن زنده نگهداشت. شما ببينيد از اوّل انقلاب تا امروز، تبليغات عليه انقلاب و امام و اسلام و اين ملت، چه قدر پرحجم بوده است. چه تبليغات و طوفاني كه عليه جنگ به راه نيفتاد و جنگي كه دفاع و حراست از اسلام و ميهن و حيثيت و شرف مردم بود. ببينيد دشمنان عليه شهداي عزيزي كه جانشان - يعني بزرگترين سرمايه شان- را برداشتند و رفتند در راه خدا نثار نمودند، چه كردند و مستقيم و غير مستقيم، با راديو و روزنامه ها و مجله ها و كتابهايي كه منتشر مي كردند، در ذهن آدمهاي ساده لوح درهمه جاي دنيا، چه تلقيني توانستند بكنند.
حتّي افراد معدودي از آدمهاي ساده دل و جاهل و نيز انسانهاي موجّه و غيرموجّهي در كشور خودمان هم، در آن فضاي ملتهب، جنگ گاهي حرفهايي مي زدند كه ناشي از ندانستن و عدم احاطه به حقايق بود. همين چيزها بود كه امام عزيز را بر مي آشفت و وادار مي كرد كه با آن فرياد ملكوتي، حقايق را با صراحت بيان كند. اگر در مقابل اين تبليغات، تبليغات حق نبود و نباشد و اگر آگاهي ملت ايران و گويندگان و نويسندگان و هنرمندان، در خدمت حقيقتي كه در اين كشور وجود دارد، قرار نگيرد، دشمن در ميدان تبليغات غالب خواهد شد. ميدان تبليغات، ميدان بسيار عظيم و خطرناكي است. البته، اكثريت قاطع ملت و آحاد مردم ما، به بركت آگاهي ناشي از انقلاب، در مقابل تبليغات دشمن بيمه هستند و مصونيت پيدا كرده اند. از بس دشمن دروغ گفت و چيزهايي را كه در مقابل چشم مردم بود، بعكس و واژگون نشان داد و منعكس كرد، اطمينان مردم ما نسبت به گفته ها و بافته ها و ياوه گوييهاي تبليغات جهاني، بكلّي سلب شده است.
دستگاه ظالم جبار يزيدي با تبليغات خود، حسين بن علي عليه السلام را محكوم مي ساخت و وانمود مي كرد كه حسين بن علي عليه السلام كسي بود كه بر ضد دستگاه عدل و حكومت اسلامي و براي دنيا قيام كرده است!! بعضي هم، اين تبليغات دروغ را باور مي كردند. بعد هم كه حسين بن علي عليه السلام با آن وضع عجيب و با آن شكل فجيع، به وسيله ي دژخيمان در صحراي كربلا به شهادت رسيد، آن را يك غلبه و فتح وانمود مي كردند!اما تبليغات صحيح دستگاه امامت، تمام اين بافته ها را عوض كرد. حق، اين گونه است (۲)

پي نوشت ها :
 

۱- بحار الانوار، ج۴۴، ص۲۸۲.
۲-حديث ولايت جلد ۲صفحات۱۴۳-۱۴۱.
 

منبع: منبع : شخصيت و سيره ي معصومين(عليهم السلام)در نگاه رهبر انقلاب اسلامي(جلد ۵)،( شخصيت و سيره امام حسين (عليه السلام))
،ناشر موسسه فرهنگي قدر ولايت - ۱۳۸۳

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.