سلام بر قامت استوارتاي پاسدار، اي نگهبان مررزها، اي طلايه‌دار سپاه اسلام، اي آن كه نامت در سپيده صبح جاري است! در لحظه لحظه‌هاي غرورآفرين وطنمان جاي داري. آن گاه كه خونابه ستم بر ديوارهاي شهرمان رنگي ديگر زده بود، قامت استوارت را مي‌ديديم كه دليرانه بر دشمن مي‌تاختي و آن گاه كه شهرمان رنگ وبوي تجاوز گرفت، جان بر كف نهادي و سينه در مقابل دشمن دون سپر كردي. اي ديرآشناي غريب! در تو و در لحظه‌هاي غربتت، بوي خوش جبهه را استشمام كرديم و يافتيم دلاوري و از خودگذشتگي جواناني را كه منتظر اشارت رهبر بودند تا جان خويش را براي حفظ كيان اسلام و شريعت بنهند. در حماسه‌آفريني‌هاي شورانگيز و عشق آفرينت، بوي خوش شهادت را به كام جان خريديم و رنگ سرخ وصل را ديديم و اينك در آينه روزي كه با نام تو رقم خورده، دلاوري‌ها و ازخودگذشتگي‌هايت را پاس مي‌داريم و بر قامت استوارت سلام مي‌فرستيم.
نسخه مناسب چاپ
نویسنده: 
حماسه ‌آفرينان دلاور

روز پاسدار

سوم شعبان، روز ولادت حسين بن علي عليه‌السلام عصاره نبوت و يادگار ولايت، روز ولادت سيد مظلومان، و روز پرورش و زايش نماد پاسداري از مكتب انسان‌ساز اسلام است. چنين روزي، به دليل بزرگداشت و اداي حق به فرزندان وارسته و عزيز امت شهيدپرور مسلمان ايران، روز پاسدار ناميده شد. شايد در چنين روزي، قدر ايثارها، شهامت‌ها و از خودگذشتگي‌ها و جان فشاني‌هاي اين همانندان ۷۲ تن ياران حسين عليه‌السلام در صحنه كارزار خون‌فشان كربلا، به گونه‌اي شايسته ارج نهاده شود.

مفهوم پاسداري

بر مبناي كلام پرگهر رسول اكرم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله كه مي‌فرمايند: «همه شما نگهبان و مسؤول هستيد». پاسداري معناي وسيعي دارد. پاسداري از مرزها، پاسداري از ارزش‌ها، پاسداري از جامعه اسلامي، پاسداري از نفس و... . پاسداران مسؤول اند تا از نفس خود نيز پاسداري كنند و آن چنان نفس را مهار كنند كه تابع اسلام و احكام خداوند باشد. پاسداري گاه با نيروي بازو صورت مي‌گيرد و گاه با صحبت كردن و بيان حقايق. پاسدار انقلاب اسلامي تنها يك لفظ نيست؛ يك واقعيت است، بدين معنا كه اگر كسي بخواهد بر خلاف مسير اسلام عملي انجام دهد، وظيفه هر مسلماني است كه از اسلام و ارزش‌هاي اسلام دفاع نمايد و فتنه‌ها را خاموش كند. به تعبير پيرفرزانه انقلاب، امام خميني رحمه‌الله «پاسداري از اسلام و قرآن كريم، همان صراط مستقيمي است كه در نماز از خدا طلب مي‌كنيم».

ارزش و مقام پاسدار و پاسداري

پاسداران انقلاب اسلامي، اين حافظان اسلام و قرآن، در همه جبهه‌ها بر ضد كفر و ظلم جهاد مي‌كنند؛ چه در جبهه‌هاي نبرد و چه در شهرها و روستاها با كمك امت مسلمان ايران. آنان با جان و دل و با عشق و علاقه به اسلام خدمت كرده و مي‌كنند. پاسداري، شغل بسيار شريف و پرمسؤوليتي است. امام خميني رحمه‌الله معمار بزرگ انقلاب، ارزش پاسداراني را كه براي خدا خدمت مي‌كنند، چنين بيان مي‌فرمايد: «پاسداران، از اركان كشور هستند ؛ مجاهداني كه هم در پشت جبهه‌ها و هم در جبهه‌هاي نبرد عليه كفار مجاهدت مي‌كنند. پاسداران، همان مجاهدان في سبيل اللّه‌ هستند كه مقامشان بزرگ‌تر از آن است كه گوهر زيباي عمل خود را به عيار پست دنيا محك بزنند. آنان، فرزندان دفاع مقدس و پرچمداران عزت مسلمين و سپر حوادث كشورند.»

پاسداران، تربيت يافتگان عاشورا

پاسداران، بازوان مسلح انقلاب و طلايه داران يك ارتش مكتبي و مردمي هستند؛ افرادي كه انقلاب را به خوبي لمس كرده‌اند و نه تنها درك روشني از آن دارند، كه خود زينت‌بخش ارزش‌هاي انقلابي هستند. آن‌ها، فرزندان امام حسين عليه‌السلام و تربيت يافتگان عاشورا و كفرستيزان جانباز كربلا و پويشگران محرم هستند. به جرأت مي‌توان گفت اين پاسداران، پاسداران كشور ايران در قرن چهاردهم هجري نيستند، آنان به صدر اسلام تعلق دارند. بلال‌ها، عمارها، حمزه‌ها، جعفرها و ابوذرهايي هستند كه در يك حركت توحيدي، يكديگر را در كويري سوخته يافته‌اند و به دنبال پيامبر خود راه مي‌سپارند. سختي راه و رنج‌ها و شكنجه‌ها را با مقاومتي شگفت تحمل كرده‌اند و اكنون در فكر گسترش معنويت، در جاهليت قرن ستم و فريب هستند.

خودجوشي

پاسداران، به معناي وسيع كلمه «اسلامي» و «مردمي» به شمار مي‌روند؛ زيرا آن چه هويت اصلي پاسداران را تشكيل مي‌دهد، مكتبي بودن آنان است. از سوي ديگر، هيچ گونه فاصله‌اي ميان پاسداران و مردم نيست و آن‌ها از بطن توده‌ها جوشيده‌اند. فعاليت پاسداران، با الهام از مكتب انقلابي اسلام و براي تكرار انقلاب حسين عليه‌السلام و استمرار خط عاشوراييان است. انگيزه حركت آنان، عشق به مكتب و انقلاب اسلامي بوده است و بس. آن‌ها براي خدا قيام كردند و اين قدرت ايمانشان بود كه ايشان را به دفاع از ارزش‌هاي اسلام وامي‌داشت. پاسداران، همزبان راستين مردم هستند و براي اسلامي مي‌كوشند كه محبوب دلِ مردم است. آنان را مي‌توان خدمتگزاران مردم و اسلام دانست كه از متن ملت جوشيدند.

ايثار و فداكاري

حماسه‌هاي خونباري كه پاسداران در سراسر ميهن اسلامي آفريده‌اند، نمايش‌دهنده ايثار و فداكاري اين فرزندان راستين انقلاب است. پاسداران با تجهيزات اندك و با نفراتي كم، در مقابل كفرِ جهاني و مزدوران آن جنگيدند. در مقابله با عناصر ضدانقلاب داخل كشور و در نبرد با ارتش تجاوزگر بعث عراق، آنان هميشه قبل از اين كه به اسلحه خود تكيه كنند، به ايمان خود تكيه مي‌كنند كه آفريننده خلاقيت و تيزبيني و هوشياري آن‌هاست. وقتي عقيده بر گروهي حاكم باشد، آنان پيروز هستند؛ زيرا به دستور «اللّه‌» مبارزه مي‌كنند و از تأييدات الاهي بهره‌مندند. آنان همواره بر اساس اين دستور خدا كه مي‌فرمايد: «من به شما يك پند مي‌دهم و آن اين است كه خالص براي خدا قيام كنيد» عمل نموده و اين موعظه خدا را پذيرفته و در همه جا در مقابل دشمن مقاومت كرده‌اند و چه در زمان جنگ و چه در زمان صلح، همواره در سنگرهاي دفاع از ارزش‌هاي الاهي نظام حاضر بوده‌اند.

اعتقاد عميق به انقلاب، امام و امت

پاسداران، فرزندان اسلام و انقلاب هستند. لحظه‌اي سپري نمي‌شود و روزي به شب نمي‌آيد، مگر اين كه آنان مراقب انقلاب و نگران سرنوشت آن هستند. آنان از بيرون به انقلاب نمي‌نگرند؛ از اين رو، بهتر و سريع‌تر از هر كارشناسي مسائل انقلاب را درك مي‌كنند. اعتقاد پاسداران به ولايت، سرشار از شگفتي و اسرار بسيار است. اين اعتقاد، ناشي از يك تحول بنيادين در بينش‌ها، باورها و خصلت‌هايي است كه جوانان ايران را به كلي دگرگون كرده است.
بر همين اساس است كه امام امت در ديدار با پاسداران مي‌فرمايد: «تاريخ اسلام، جز يك برهه از صدر اسلام، جواناني مثل جوان‌هاي ايران ما سراغ ندارد.»

پايگاه مردمي

هنگامي كه پاسداران در برابر استكبار جهاني مي‌خروشند و به تمام ابرقدرت‌هاي جهان قاطعانه «نه» مي‌گويند و وقتي تسليم شعارهاي عوام فريبانه غرب نمي‌شوند و زماني كه با نفاق و منافق مقابله و ستيز مي‌كنند، گويي اين توده‌هاي ميليوني مسلمان و قهرمان ايران هستند كه خشم و خروش و آرمان خودرا در سخن و بازوي تواناي پاسداران متبلور مي‌بينند. بنابراين، مرم از پاسدار و پاسدار از مردم است و اين دو، اعضاي يك پيكر بزرگ، به نام انقلاب اسلامي به شمار مي‌آيند. داشتن پايگاه مردمي پاسداران، به آنان قدرت و توان جاودانه مي‌بخشد؛ قدرت و تواني كه از لحاظ كمي نابرابر است، اما از نظركيفي بر تمام چهره‌هاي زر و زور و تزوير برتري مي‌جويد. به حق كه وجود اين جان‌بركفان براي اسلام و انقلاب مغتنم است تا آن جا كه امام خميني رحمه‌الله مي‌فرمايد: «كاش من هم يك پاسدار بودم».

خلوص و تقواي ديني

پاسداران، از خالص‌ترين و بالنده‌ترين نيروهاي توانمند انقلاب به شمار مي‌روند. پاسداراني كه همه چيز را در رابطه با خدا مي‌بينند و به همين جهت است كه از مرگ هراسي ندارند و شهادت را براي خود و ياران فداكارشان، فوز عظيم مي‌دانند. پاسداران از ذهنيتي پاك و بي آلايش برخوردارند. در ذهنيت پاسداران، حسابگري‌هاي سياسي و قدرت‌طلبي و منزلت‌جويي هيچ گونه جايگاهي ندارد. به خاطر همين ويژگي‌هاست كه آنان در مقام رفيع وارستگي مي‌توانند به سَبُكي كبوتري سپيدبال در آسمان شهادت اوج بگيرند و بال خود را به شفق سرخ انقلاب رنگين سازند.

ماهيت و هدف پاسدار و پاسداري

امام خميني رحمه‌الله پاسدار و پاسداري را در زنجيره دنباله‌دار و مقدس نبوت و امامت، از حضرت آدم عليه‌السلام تا حضرت محمد صلي‌الله‌عليه‌و‌آله ، و از حضرت محمد صلي‌الله‌عليه‌و‌آله تا امام حسين عليه‌السلام و از امام حسين عليه‌السلام تا انقلاب مهدي(عج) و برپايي كامل حكومت عدل الاهي معرفي مي‌نمايند و پاسدار را، پاسدار حق و قرآن و اسلام دانسته و پاسداران را به عنوان سربازان خدا و سربازان امام زمان(عج) به شمار مي‌آورند. ايشان، انتظار خود را از آنان، همراهي با اسلام بيان مي‌دارند و پاسداري از اسلام را بالاترين پاسداري مي‌دانند. ايشان، پاسداري از اسلام را، بزرگ‌ترين نعمت شمرده و آشكار به پاسداران دستور مي‌دهند كه اسلام را حفظ كرده و به نسل آينده انتقال دهند.

فلسفه وجودي سپاه پاسداران

فلسفه وجودي سپاه پاسداران را هيچ چيز به اندازه دستاوردها و اهداف مورد نظر انقلاب اسلامي بيان نمي‌كند؛ انقلابي كه ريشه‌هاي فساد را قطع، و نهال پاك ايمان و استقلال را در كشور و در دل امت ايران بارور كرد و با رحمت ولايت، آن را آبياري نمود و خطر عظيمي شد كه ابرقدرت‌ها، به ويژه آمريكا تحمل آن را نداشتند. دشمنان انقلاب اسلامي از ابتداي پيروزي آن، درصدد سرنگوني‌اش برآمده و به شيوه‌هاي گوناگون، به توطئه و فتنه‌انگيزي دست زدند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، در مقاطع مختلف زماني، شاهد و درگير انواع توطئه‌ها و تهديدها برضد انقلاب اسلامي بوده و در هر مرحله‌اي، براي خنثي سازي آنان تلاش كرده است.

پاسداري از مرزها، رمز رستگاري

پاسداري و حفظ مرزهاي كشور اسلامي از هجوم و تجاوز دشمن، يكي از مهم‌ترين و اصلي‌ترين وظيفه‌هاي سپاه و تك تك پاسداران انقلاب اسلامي به شمار مي‌آيد. خداوند در آيه دويست سوره آل عمران مي‌فرمايد: «اي اهل ايمان! در كار دين صبور باشيد و يكديگر را به صبر و مقاومت سفارش كنيد و مهيا و مراقب كار دشمن بوده و خداترس باشيد كه پيروز و رستگار گرديد». اين آيه شريفه كه به صراحت بر پاسداري از ميهن اسلامي و مقابله با تجاوز دشمن ستمكار دلالت دارد، رمز رستگاري را در مقابله با دشمن و پاسداري و حفظ سرزمين اسلامي از هجوم حملات دشمنان مي‌داند.

مساجد، پايگاه اوليه سپاه

ازميان آتش و خون و در زير رگبار مسلسل‌ها و تفنگ‌ها بود كه پاسداران انقلاب اسلامي، هم چون لاله‌هاي سرخ‌رنگ در صحراي سرسبز و خرم انقلاب جوانه زدند و رشد كردند. پاسداران، از نخستين حركت‌ها و خيزش‌ها آغازيدند و قبل از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، جوانان پرشور و توفنده و عطشناكي بودند كه با اشتياق و كنجكاوي، مسير حركت‌هاي الاهي را درتاريخ ايران دنبال مي‌كردند و روز به روز بر تجربه‌هاي خود مي‌افزودند و در خط انقلاب خونبار اسلامي راه مي‌سپردند. محل گردهمايي اين جوانان مسجد بود. آنان در مساجد، هسته‌هاي مقاومت تشكيل مي‌دادند و با هماهنگي با ساير نقاط، به سوي يك تشكيلات منظم پيش مي‌رفتند. با استقرار نهادي انقلابي، پاسداران در سپاه شكل گرفتند و اين ارگان، به صورت يك كل منسجم و يكپارچه بنيانگذاري شد و تداوم بخش دفاع از حريم اسلام و جمهوري نوپاي اسلامي گرديد.

قدرت سپاه و پاسداران

يك انقلاب در صورتي كه فقط از بعد سياسي يا نظامي برخوردار باشد، نمي‌تواند پيروز شود. در انقلاب اسلامي ايران، مسأله با اهميت اين است كه اين انقلاب، در ابعاد گوناگون تقويت شده و در بعد نظامي، حضور فعال سپاه وپاسداران بسيار قابل توجه است، اما اين سپاه و پاسداران، تا چه حد توانسته‌اند انقلاب را از خطر حفظ كنند؟ در پاسخ همين بس كه امام امت فرمود: «اگر سپاه نبود، كشور نبود». قدرت سپاه آن گونه بزرگ جلوه داده شد كه ريگان رئيس جمهور اسبق آمريكا گفت: تا اين سپاه در ايران وجود دارد، حمله نظامي به اين كشور فايده ندارد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.