براساس اظهارات فرماندهان نظامي ارتش و سپاه، تيپ كربلا نيم ساعت پس از آغاز عمليات موفقيت هايي بدست آورد. منطقه عمليات در ساعت ۵/۲۳ (دوشنبه دهم آبان) بدليل منورهاي طرفين عراق نوراني است، همچنين در اين ساعت اولين خط دفاعي دشمن در برابر حمله پيشتازان سپاه اسلام در هم شكسته شد.در حالي كه در تمامي محورها نيروهاي اسلام با قواي كفر درگير هستند. اولين اسراي عراقي در ساعت ۳۰/۲۳ در حال انتقال به پشت جبهه هستند.
نسخه مناسب چاپ
نویسنده: 
راسخون

قرارگاه قائم، خبرگزاري جمهوري اسلامي ۱۲/ ۸/ ۶۱

 

براساس اظهارات فرماندهان نظامي ارتش و سپاه، تيپ كربلا نيم ساعت پس از آغاز عمليات موفقيت هايي بدست آورد. منطقه عمليات در ساعت ۵/۲۳ (دوشنبه دهم آبان) بدليل منورهاي طرفين عراق نوراني است، همچنين در اين ساعت اولين خط دفاعي دشمن در برابر حمله پيشتازان سپاه اسلام در هم شكسته شد.
در حالي كه در تمامي محورها نيروهاي اسلام با قواي كفر درگير هستند. اولين اسراي عراقي در ساعت ۳۰/۲۳ در حال انتقال به پشت جبهه هستند.

قرارگاه قائم، خبرگزاري جمهوري اسلامي ۱۲/ ۸/ ۶۱
 

امام جمعه اصفهان طي پيامي خطاب به رزمندگان اسلام ضمن آرزوي موفقيت براي آنان اظهار داشت، اي ارتشيان غيور، سپاهيان دلير، بسيج قهرمان و پر صلابت هم اينك چشم ميليون ها انسان مظلوم در پهنه ظلم زده عالم به قدم هاي شما دوخته شده و قلب هاي پر التهاب آنان در انتظار مژده فتح و پيروزي شماست، بجنگيد وافتخار و عظمت را براي نسل آينده به ميراث گذاريد.

منبع : لومتن
 

تاريخ: ۱۲/ ۸/ ۶۱، ۳/ ۱۱/ ۱۹۸۲
هاشمي رفسنجاني رئيس مجلس [شوراي ] اسلامي در اظهار نظري در مورد حمله دوشنبه شب ايران در جبهه جنوب غربي شهر دزفول اعلام كرد. عمليات ما كاملاً پيروزمندانه بوده است و ما به هدف هاي خود رسيده ايم.
در بغداد صدام حسين رئيس جمهور عراق در پاسخ اظهار داشت كه حمله ايران شكست خورده است. به گفته تهران «عمليات محرم هدف هاي محدودي را دنبال مي كند و امكان دارد كه كنترل بخش هايي از خاك ايران كه هنوز در اشغال نيروهاي عراقي است. باز پس گرفته شوند. از اواسط ژوئن عراق تأكيد مي كند كه تمام نيروهايش را از خاك جمهوري اسلامي بيرون برده است و از نظر صدام حسين ايرانيان در آخرين حمله خود سعي كرده اند كه از مرز بين المللي بگذرند. ايران در اين عمليات از ۱۵ هزار نيرو و تعدادي از واحدهاي زرهي خود استفاده كرده است ايرانيان تأكيد مي كنند كه حدود پانزده كيلومتر به سوي غرب پيشروي كرده اند و كنترل چهار پايگاه مرزي و تأسيسات نفتي مرزي را به دست گرفته اند. عراقي ها اطمينان مي دهند كه با عمليات مشترك نيروي زميني و هوايي دشمن متحمل شكست سختي شده اند. بغداد تصريح مي كند كه تعدادي زره پوش و چند قبضه توپ را منهدم كرده است از سوي ديگر عراق روز گذشته يك بار ديگر به شركت هاي دريايي اخطار كرد آن بخش از خليج فارس كه به سه بندر اصلي ايران مشرف است منطقه نظامي محسوب مي شود.

منبع: اگتواليته
 

تاريخ: ۱۳/ ۸/ ۶۱ - ۴/ ۱۱/ ۱۹۸۲
بامداد روز گذشته نبردهاي شديدي در مرز ايران و عراق و در ۲۵۰ كيلومتري بغداد جريان داشت به گفته بغداد اوضاع به سود عراقي ها تثبيت شده است. نيروهاي ايراني كه سه شنبه شب حمله خود را با تصاحب بيست و دو تانك و خودرو زرهي و اسير كردن حدود ۵۰۰ نفر ادامه داده بودند محاصره شده اند. به نظر مي رسد ايرانيان متحمل تلفات سنگين جاني و مالي شده اند. با اين وجود بيانيه هاي نظامي عراق اشاره كمتري به مناطق نبرد دارند. به گفته آنها نبردها در جوار منطقه ميسان و در منطقه عملياتي لشكر چهارم جريان دارد.

منبع: لومولدر رويتر - خبرگزاري فرانسه
 

تاريخ ۱۴/ ۸/ ۶۱- ۵/ ۱۱/ ۱۹۸۲
نبرد در پنجشنبه چهارم نوامبر نيز ميان ايران و عراق ادامه داشت و بيانيه هاي متضاد طرفين اشاره به تلفات فزاينده اي دارد. ايران در يك بيانيه نظامي كه از راديو پخش شد اعلام كرد نيروهايش روز چهارشنبه ۹۷ تانك و خودروي زرهي عراق را منهدم كرده و ۴۵ عدد ديگر را كه برخي از آنها ساخت برزيل بودند و اخيراً تحويل گرديده اند به تصرف خود در آورده اند. ايران اعلام مي كند كه اين كشور پنج هواپيما را در بخش مركزي جبهه سرنگون كرده است و دوهزار و ششصد تن از عراقي ها را كشته يا مجروح و يك هزار و چهار صد تن را اسير كرده است. خبرگزاري عراق به نقل از منابع نظامي اين اخبار را تكذيب كرد اين خبرگذاري تصريح كرد كه هيچ هواپيما وبالگردي در دومين روز عمليات محرم ساقط نشده است.

قرارگاه قائم خبرگزاري جمهوري اسلامي
 

۱۲/ ۸/ ۶۱
عمليات نظامي «محرم» با حول و لاقوه الا بالله با رمز يا زينب در ساعت ۲۲/ ۰۸ دقيقه دوشنبه شب از قرارگاه قائم در عين خوش آغاز شد اين عمليات با هدف آزاد سازي ۲۷۰ كيلومتر از اراضي مبهم اسلامي كه مدت ۲۵ ماه و ۱۱ روز در اشغال دشمن بود در جنوب دهلران، غرب عين خوش و شمال فكه انجام مي گيرد.

قرارگاه قائم، خبرگزاري جمهوري اسلامي ۱۱/ ۸/ ۶۱
 

رزمندگان اسلام همچنان سرافراز و پيروزمندانه به پيش مي روند در ادامه عمليات پيروزمندانه محرم تعداد زيادي از تانكهاي دشمن منهدم و تعدادي نيز به گل نشسته است. به گزارش خبرنگاران خبرگزاري جمهوري اسلامي تنها در يكي از محورها ۱۰ تانك دشمن به گل نشسته و خدمه آن به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند. و اين تعداد تنها بخشي از تجهيزات متجاوزين عراقي است كه به غنيمت رزمندگان اسلام در آمده است بر اساس گزارش ديگري اكنون علاوه بر جاده شرق بصره بغداد شهر محلي خوبي و طيب عراق و چاه هاي نفت زبيدات اين كشور نيز در تير رس نيروهاي اسلام قرار دارد.

منبع: قادسيه صدام
 

تاريخ ۱۲/ ۸/ ۱۳۶۷، ۳/ ۱۱ /۱۹۸۲
صدام حسين، رئيس جمهور عراق در ديدار با گروهي از رزمندگان نيروي هوايي كه اختراعات و ابتكاراتي در زمينه فني و تكنيكي داشتند اظهار داشت كه مرزهاي عراق نيرومند بوده و انسان ها و همه لوازم ضروري آن در هر نقطه اي از عمق خاك عراق مورد حمايت قرار گرفته است. وي افزود كه نقاط مقدم مرزهاي عراق در ارتباط كامل با نقاط پشتيبان در عمق خاك و مورد حمايت مردم عراق است وي گفت: اين قدرت هماني است كه آرزوهاي حكام ايران و اربابان و حاميان آنها را كه با موضع گيري عراق عليه تهران دچار غافلگيري شدند. درهم شكست وي افزود: اگر مردم عرب از لحاظ روحي رواني، تاريخي، انساني و قولي ما را حمايت نمي كردند عراق پيروي نبود. همچنين اگر عراق از نظر احساس، ايمان و تفكر، جزئي از تاريخ اعراب نبود، نمي توانست در مقابل طمع ورزي هاي متجاوزين ساكن در قم و تهران ايستادگي كند.
منبع: نشريه يارا، شماره ۷.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.